SPOTKANIE Z TOMASZEM K. KOZŁOWSKIM 22.02.2020r.

kozlowski
Szczegółowe informacje

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu
oraz
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Opolu

 

zapraszają w dniu 22 lutego br. na

Kresowy Wieczór Filmowy:
- Aktorzy Kresów – wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego, godz. 15.00-17.00;- projekcja filmu „Przybłęda” (1933 r.) godz. 17.00-18.30

sala narad, pałacyk WBP
ul. Piastowska 20

Od Andrycz, Benity, Bogdy i Cybulskiego do Lee Strasburga. Aktorki i aktorzy z Kresów rodem – prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęcona plejadzie aktorek i aktorów filmowych z kresowym rodowodem. Opowieść o znanych i lubianych, ale też zapomnianych gwiazdach filmu urodzonych na Kresach ilustrowana będzie bogatą ikonografią z epoki.

Kino Kresowe – „Przybłęda” (1933, 64 min.) – pokaz oryginalnego melodramatu osadzonego w pejzażu i folklorze Huculszczyzny. Film w reżyserii Jana Nowiny-Przybylskiego z Iną Benitą i Zbigniewem Staniewiczem w rolach głównych zrealizowano w 1933 roku w Żabiem. Wspaniałe widoki i sceny o charakterze etnograficzno-dokumentacyjnym, nakręcone przez operatora Alberta Wywerkę, stanowią o nieprzemijającej wartości filmu. Komentarz i ciekawostki związane z realizacją filmu przedstawi Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

 wbp 1