Wydarzenia

Spotkanie Opłatkowe

              Spotkanie opłatkowe   opolskiego oddziału TMLiKPW,  

                                       w dniu  13 stycznia 2019 r.

DSC03993

W niedzielę 13 stycznia 2019 r., zgodnie z naszą tradycją odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne członków opolskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które popularnie nazywamy „Opłatkiem”. W tym roku spotkanie miało miejsce w sali gdzie spotykaliśmy się przez długie lata, bo po rocznej przerwie lokal został ponownie otwarty i mieści się w nim obecnie Kasyno Policyjne. Przez jakiś czas była tam restauracja „Willa Młynówka”. W spotkaniu uczestniczyło 36 członków naszego oddziału, w tym także członkowie  Koła Tarnopolan, a także zaproszeni goście. Był z nami ksiądz – o.  Józef Tarnawa, Pani Anna Panas-Krasnodębska – matka chrzestna naszego sztandaru, oraz Pan Janusz Wójcik z  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, z którym współpracujemy od wielu lat. Niestety pomimo zaproszenia nie było z nami prof. Stanisława Sławomira Niciei, który uwiecznia Kresy na kartach „Kresowej Atlantydy”. Muzyczną oprawę zapewnił nam Pan Andrzej z „Duetu Ewan” w Częstochowie, jednoosobowo ze względu na chorobę Pani Ewy. Z powodu choroby nie mogła być z nami nasza Prezes Oddziału Pani Irena Kalita, dlatego w Jej imieniu powitała zebranych Pani Bogusława Gruszka-Knapiak, po czym ojciec J. Tarnawa SJ pobłogosławił opłatki  i łamiąc się nimi składaliśmy sobie życzenia. Wiceprezes Stanisław Dorosz wzniósł toast, życząc uczestnikom zdrowia, radości i pomyślności w Nowym 2019 Roku. W tle brzmiały kolędy w wykonaniu Pana Andrzeja,  a na stołach pojawiały się pierwsze potrawy. Wcześniej podane były śledziki, a teraz czerwony barszczyk i bardzo smaczne pierogi z kapustą i grzybami oraz ruskie. Posileni nabraliśmy ochoty na wspólne śpiewanie kolęd, na przemian ze starymi kolędami które prezentował nasz muzyk. W międzyczasie głos zabrał Pan Janusz Wójcik, który złożył również noworoczne życzenia w imieniu Marszałka Województwa Pana Andrzeja Buły. Korzystając  z okazji, że na spotkaniu był obecny Pan Roman Wodiczko, Wiceprezes Stanisław Dorosz oraz w imieniu Zarządu Głównego TMLiKPW Pani Jolanta Kołodziejska wręczyli Panu Wodiczce Odznakę 30-lecia TMLiKPW, przyznaną za długoletnią, aktywną działalność na rzecz Kresów, której z powodu nieobecności nie można było wręczyć na uroczystości 30-lecia naszego Oddziału. Przy dźwiękach muzyki, śpiewach i rozmowach szybko mijał czas spędzony w miłej, serdecznej atmosferze. Na zakończenie spotkania zajadaliśmy się pysznym sernikiem, popijając kawą i herbatą. I tak w przyjaznym, radosnym klimacie nasza „Kresowa Rodzina”  rozpoczęła kolejny, już 31 rok działalności. /Więcej zdjęć zamieszczono w galerii/

DSC04014

DSC04020

DSC04027

DSC04000

 

============================================================================

ZJAZD  TARNOPOLAN – KRAKÓW 6-9.czerwca 2017 r.

W dniach 6-9 czerwca 2017 odbył się już 31 ogólnopolski zjazd dawnych mieszkańców województwa Tarnopolskiego. Tegoroczny zjazd odbył się w Krakowie, jak zawsze w miłej serdecznej atmosferze, a kolejny zjazd zaplanowano w Nysie w czerwcu 2018r.

==============================================================================

PODSUMOWANIE KONKURSU KRESOWEGO I SPOTKANIE POD TABLICĄ – OPOLE  26. 05. 2017 R.

W dniu 26 maja, w Sali im. Karola Musioła Opolskiego Ratusza odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom VII edycji Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich II RP, organizowanego przez Opolskiego Kuratora Oświaty wspólnie z Opolskim Oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Szczegóły na temat konkursu znajdują się na stronie Kuratorium www.kuratorium.opole.pl .

Uroczyste zakończenie konkursu poprzedziła prelekcja naszego gościa z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, Pana Tomasza Kuby Kozłowskiego, który opowiedział młodzieży o przesiedleniu Polaków z dawnych terenów Polskich po zakończeniu II Wojny Światowej. Kresowianie ufundowali tablicę pamiątkową w 60 rocznicę ekspatriacji na opolszczyznę, która znajduje się na ścianie Ratusza i co roku w maju odbywają się przed nią spotkania, składane są kwiaty, wspominamy, śpiewamy i myślami wracamy do rodzinnych stron. Od kilku lat spotkania te są połączone właśnie z podsumowaniem konkursu o Kresach.

W uroczystości wręczania nagród uczestniczyli; Przewodnicząca Jury Pani prof. Barbara Kubis, Prezes opolskiego Oddziału TMLiKPW Pani Irena Kalita, Z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Pan Krzysztof Grzęda oraz Przewodniczący Rady Miasta Opola Pan Marcin Ociepa, a także opolscy Kresowianie.

Miłym akcentem tego spotkania był występ chóru Bagatela z Domu Pobytu Dziennego Maria-Magda w Opolu,  który pod kierownictwem Pani Ingi Bożek umilił czas piosenkami kresowymi zarówno na sali jak też pod tablicą Kresową, po złożeniu kwiatów.

Przemawia Prezes TMLiKPW  Irena Kalita

Przemawia Prezes TMLiKPW Irena Kalita

Tomasz Kuba Kozłowski z Warszawy opowiada o przesiedleniu.

Tomasz Kuba Kozłowski z Warszawy opowiada o przesiedleniu.

Wręczanie nagród laureatom konkursu

Wręczanie nagród laureatom konkursu

Laureaci Konkursu Kresowego

Laureaci Konkursu Kresowego

Pani Irena Kalita z Przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Ociepą

Pani Irena Kalita z Przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Ociepą

Tablica na Ratuszu ufundowana w 60 rocznicę przesiedlenia

Tablica na Ratuszu ufundowana w 60 rocznicę przesiedlenia

Chór BAGATELA

Chór BAGATELA

Chór Bagatela pod tablicą na Ratuszu

Chór Bagatela pod tablicą na Ratuszu

Prezes TMLiKPW przemawia przed tablicą kresową

Prezes TMLiKPW przemawia przed tablicą kresową

Przemawia Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa

Przemawia Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa

Delegacje z kwiatami przed tablicą

Delegacje z kwiatami przed tablicą

Delegacja TMLiKPW o/Opole

Delegacja TMLiKPW o/Opole

Kwiaty składa delegacja TMLiKPW o/Opole, Prezes Irena Kalita i v-ce Prezes Stanisław Dorosz

Kwiaty składa delegacja TMLiKPW o/Opole, Prezes Irena Kalita i v-ce Prezes Stanisław Dorosz

Kwiaty składają Pan Adam Karcher Prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Ukraina "Nadwórna" w Opolu, oraz Pan Ryszard Czerwiński

Kwiaty składają Pan Adam Karcher Prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Ukraina „Nadwórna” w Opolu, oraz Pan Ryszard Czerwiński

Kwiaty składa Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa

Kwiaty składa Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa

Chór Bagatela śpiewa przed Ratuszem

Chór Bagatela śpiewa przed Ratuszem

Opolscy Kresowianie z Panem Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu spotkań z historia w Warszawie

Opolscy Kresowianie z Panem Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu spotkań z historia w Warszawie

opolscy Kresowianie przed Ratuszem

Opolscy Kresowianie przed Ratuszem

Opolscy Kresowianie

Opolscy Kresowianie

Opolscy Kresowianie

Opolscy Kresowianie

 

Opole, 19 listopada 2016 r. , godz. 18.00

Zapraszamy mieszkańców Opola do Kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha na Mszę św. w intencji poległych w obronie Lwowa w 78. rocznicę walk o Polski Lwów. Walk w których uczestniczyła i ginęła młodzież oraz dzieci, nazwane potem „Orlętami Lwowskimi”,  które spoczywają na Cmentarzu Obrońców Lwowa.  Mszy św. będzie towarzyszył Opolski Chór Kameralny przy Uniwersytecie Opolskim, pod dyrekcją Mariana Bilińskiego.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św.Wojciecha

Poczet sztandarowy opolskiego oddziału TMLiKPW

Poczet sztandarowy opolskiego oddziału TML i KPW

 

Opole,  21 listopada 2015 r.  godz. 18.00

Msza św. w kościele Na górce w 97 rocznicę walk o Polski Lwów,

po Mszy św. odbędzie się koncert pieśni Kresowych w wykonaniu chóru

 

Opole,  11 listopada 2015 r

Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości

godz. 10.30 Msza św. w Opolskiej Katedrze, po mszy uroczysty przemarsz na Pl. Wplności pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wystąpienie władz miasta i województwa, składanie kwiatów pod pomnikiem przez mieszkańców miasta

Opole,   12 czerwca 2015 , godz.13

Opolskie Dni Kresowe – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Już po raz piąty Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego zorganizował Opolskie Dni Kresowe i tak napisano o naszym święcie na internetowej stronie urzędu :

Opolscy Kresowianie już po raz szósty spotkali się na Opolskich Dniach Kresowych. Dziedzictwo ich historii i kultury oraz szczery patriotyzm to ogromne bogactwo naszego województwa.
W słoneczne piątkowe popołudnie ogród Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej gościł przedstawicieli środowisk kresowych, miłośników Kresów Wschodnich, ludzi kultury oraz potomków Kresowian zainteresowanych historią przodków.Uczestników powitał gospodarz spotkania, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeusz Chrobak. Jak mówił, impreza ta stała się już piękną tradycją, którą jest również – jak potwierdził z zadowoleniem – przepiękna pogoda.Jak mówił Janusz Wójcik, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, spotkanie to przede wszystkim integracja środowisk kresowych oraz osób, które pracują na rzecz przekazu kulturowego dla młodego pokolenia, podtrzymania tradycji kresowych, organizacji ważnych dla Kresowian rocznic. – Pamięć o swoich korzeniach jest bardzo ważna. Wielu mieszkańców naszego województwa to mieszkańcy Kresów i ich potomkowie – zaznaczył.Członek Zarządu Województwa Grzegorz Sawicki, przypomniał kontekst ustanowienia tych spotkań. – Inspiracją dla obchodów Dni Kresowych była wizyta abp Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity Lwowa w roku 2010. Odbyła się wówczas uroczysta i bardzo podniosła Msza Święta w opolskiej Katedrze – przypomniał. Jak mówił, dzisiejsze święto to doskonały czas, aby podsumować co przez ostatni rok, wydarzyło się w środowisku kresowym. To także możliwość docenienia aktywności Kresowian, którzy od wielu lat dbają o pielęgnowanie pamięci o Kresach i popularyzują wiedzę o nich wśród młodszych pokoleń.Głos zabrała także Irena Kalita, prezes Opolskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jak mówiła, chciałaby, żeby młodzież pamiętała o historii przodków i uczestniczyła w wydarzeniach, takich jak to dzisiejsze. Apelowała również o integrację i aktywność środowisk kresowych. – Dbajmy, aby następne pokolenia nie zapomniały skąd pochodzimy. Nie można zapomnieć tych miast, miasteczek, wsi, tej ziemi, która kiedyś należała do nas. Uprawialiśmy ją i pielęgnowaliśmy przez siedemset lat, budowaliśmy na niej i tworzyliśmy – to było nasze. Pamiętajmy co straciliśmy – podsumowała.Biesiadę kresową uświetnił występ chóru „Echo Kresów”. W holu Wojewódzkiej Biblioteki Wojewódzkiej można natomiast odwiedzić wystawę „Z Kresowego Albumu” (otwartą do 26 czerwca br.)
Organizatorem VI Opolskich Dni Kresowych był Samorząd Województwa Opolskiego przy współpracy w Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu. Przedsięwzięcie zostało współfinansowane w ramach projektu Opolskie Kwitnące Muzycznie III.

Dzień Kadeta – 21maja 2015 r., godz.13.00

Uroczyste obchody Dnia Kadeta przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wystąpienia władz miasta , składanie kwiatów pod pomnikiem