20-lecie

W dniu 21 listopada 2008 roku opolski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich świętował swoje 20 lecie. Po raz pierwszy opolscy Kresowianie spotkali się w tak dużym gronie.

W dniu 21 listopada 2008 r. o godz. 10.00 w Sali Herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowane zostało spotkanie Kresowian z okazji 20 – lecia opolskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Na spotkanie zaproszeni byli przedstawiciele Zarządu Głównego TMLiKPW we Wrocławiu oraz oddziałów TMLiKPW z całego województwa , a także z innych związków i organizacji Kresowych, do których udało się nam dotrzeć, a jest ich sporo w naszym województwie.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele władz naszego województwa, byli to: Wojewoda Opolski – Pan Ryszard Wilczyński, Marszałek Województwa Opolskiego – Pan Józef Sebesta, v-ce Marszałek Województwa Opolskiego – Pani Teresa Karol, Prezydent Miasta Opola – Pan Ryszard Zembaczyński, oraz v-ce Prezydent Miasta Opola – Pan Arkadiusz Karbowiak . Na spotkanie przyjechał również Pan Szczepan Siekierka – Prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu, który przywiózł do wręczenia złote medale „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” przyznane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W spotkaniu udział wzięło około 150 osób, w tym również przedstawiciele organizacji kombatanckich, AK, Związku Sybiraków, Rodziny Katyńkiej, a także inni zaproszeni goście.

Spotkanie prowadził Pan Henryk Wierny – członek naszego oddziału TMLiKPW. W pierwszej części spotkania były powitania, wystąpienia zaproszonych władz oraz wręczenia odznaczeń, medali pamiątkowych i podziękowań. W drugiej części spotkania, po przerwie wygłoszone zostały referaty  o tematyce Kresowej, z którymi wystąpiła m.in. nasza koleżanka z oddziału Pani Irena  Kalita, Pan Profesor dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja, Pan Stanisław Srokowski, oraz Pani Magdalena Górniak  z Muzeum Wsi Opolskiej – twórca Chaty Kresowej w muzeum. Na spotkanie mimo potwierdzeń nie dotarli prof. Jan Trzos i Pan Zdzisław Zieliński z Wrocławia – założyciel naszego oddziału w Opolu  z ramienia Zarządu Głównego TMLiKPW. Spotkanie umilał nam zaproszony z Bytomia zespół muzyczny „Tyligentne Batiary”, który wspaniale zaprezentował w piosenkach gwarę Kresową, oraz pozwolił wielu uczestnikom spotkania myślami powędrować znowu w rodzinne strony.

Po spotkaniu goście zostali zaproszeni na poczęstunek do Sali im. Osmańczyka, który               w ramach cateringu przygotowała Restauracja Ratuszowa z Brzegu.   Spotkanie zakończyło się ok. godz. 15 tej. Było to pierwsze tak duże spotkanie Kresowian zorganizowane w naszym województwie, co z zadowoleniem podkreślali nasi goście podczas rozmów kuluarowych.

Na sali było tłoczno, a dla niektórych przybycie było nie lada wysiłkiem , więc przybyli do nas pod opieką bliskich, ale za wszelką cenę chcieli być na spotkaniu.

 

  Przemawia Prezes Opolskiego Oddziału TMLiKPW Z. Kuhl   Przemawia Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta 

Przemawia Prezes Opolskiego Oddziału TMLiKPW Z. Kuhl, obok Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta                                                            

IMG_5041     IMG_6879

 

"Tyligentne Batiary" Adam Żurawski i Jędrek Jaworski

„Tyligentne Batiary” Adam Żurawski i Jędrek Jaworski

Prezes ZG TMLiKPW A.Kaminski składagratulacje Prezesowi Z. Kuhlowi

Prezes ZG TMLiKPW A.Kaminski składa gratulacje Prezesowi Z. Kuhlowi

Referat wygłosił Prof S.Nicieja

Referat wygłosił Prof S.Nicieja

Irena Kalita opowiedziała o działalności opolskiego Oddziału TMLiKPW.

Irena Kalita opowiedziała o działalności opolskiego Oddziału TMLiKPW.