DZIEŃ Z HISTORIĄ W WBP 22.10.2022 r

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Opolu zaprasza na bardzo ciekawe spotkanie organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu w sobotę 22 października 2022 r.

Pełna informacja i program jaki zamieszczony jest na stronie WBP :

 

DZIEŃ Z HISTORIĄ

Zapraszamy na

Dzień z historią

22.10.2022 r.
Ogród Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

14.00-15.00 Martina Mandera-Rzepczyńska „Mity w historii. Historia w micie”

15.00-16.30 dr Przemysław Stanko „Sybiracy na Opolszczyźnie w latach 1939-1959”

17.00-18.00 koncert zespołu Duo Milonga wraz z wokalistą Bartoszem Szulcem

Ponadto
13.30-15.00 pokazy grupy rekonstrukcyjnej Chorągiew ziemi wszelkiej -
19.00 Noc z Grami planszowymi, LARP

Martina Mandera-Rzepczyńska pasjonatka historii, zwłaszcza średniowiecznej, która przekuła swoje zainteresowania w wykształcenie. W kręgu jej zamiłowań znalazły się również mitologia słowiańska i młode pokolenie. Z takiego połączenia powstały „Opowieści Baby Tiny”, które są jej debiutem literackim.
dr Przemysław Stanko wykładowca UPJP II w Krakowie, m.in. badacz zasobów Tajnego Archiwum Watykanu (Archiwum Secretum Apostolikum Vatikanum)
Duo Milonga, czyli Aneta i Konrad Salwińscy. Od 2007 roku – początku istnienia duetu koncertowali już w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Kanadzie. Duet jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród. Brzmienie duetu to zaskakująca mnogość barw, połączenie delikatnej harfy z wyrazistym, a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu. W repertuarze zespołu znajdują się różnorodne kompozycje, od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI wieczne, a także własne aranżacje muzyki hiszpańskiej oraz tang argentyńskich. Zespół, za swoją działalność związaną z tangiem, został uhonorowany certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires. W czasie koncertu zaprezentowana zostanie m.in. przedwojenne polskie szlagiery. Zespołowi towarzyszyć będzie Bartosz Szulc, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, laureat wielu międzynarodowych konkursów wokalnych