105 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOSCI 11.XI.2023

zaproszenie   1460x616

 

11 listopada 2023 r -  105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dziś z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską w Opolu odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Przebieg uroczystości

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele oo. Franciszkanów, a następnie, po przemarszu dalsza część uroczystości odbyła się przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Wydarzeniom towarzyszyła Wojskowa Asysta Honorowa, Orkiestra Górażdże Cement S.A. oraz liczne poczty sztandarowe.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy zatańczyli poloneza na placu przed Pomnikiem.

Wojewodę Opolskiego Sławomira Kłosowskiego reprezentował Wicewojewoda Tomasz Witkowski.

Z okazji dzisiejszego święta Wojewoda Opolski życzy wszystkim radosnego świętowania. Uroczystość dzisiejsza upamiętnia radosne chwile z historii Naszego Narodu.

Pamięć o bohaterach

Budowa odrodzonej po zaborach i zniszczeniach wielkiej wojny Rzeczypospolitej była procesem długotrwałym i trudnym. Państwo Polskie było zmuszone zmierzyć się z wieloma problemami, jednocześnie walcząc o granice i swoje istnienie. Nasi przodkowie podołali jednak temu zadaniu. Nie sposób dziś nie wspomnieć o wszystkich którzy przyczynili się dla odrodzenia Rzeczypospolitej, w szczególności o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym. Nie można pominąć poświęcenia wielu, wielu innych, nieznanych z nazwiska bohaterów, patriotów, żołnierzy, powstańców i cywilów którzy działali na rzecz Ojczyzny. Cześć ich pamięci!

z25398712AMP,Narodowe-Swieto-Niepodleglosci-w-Opolu  8c91730c-a932-40e0-a0ee-d61cd412726e

============================================================================