99 ROCZNICA OBRONY LWOWA – 22.11.2017

W dniu 22 listopada 2017 r. mija  99. rocznica Obrony Lwowa i jak co roku kresowianie pamiętają o tym wydarzeniu, a zwłaszcza członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w całej Polsce.  W wielu naszych Oddziałach i Klubach odbywają się związane z tą rocznicą  uroczystości, spotkania, wieczornice, odprawiane są Msze święte za poległych w walce o Lwów w  1918 r..

Zapraszamy na Mszę Św. w intencji poległych i zmarłych w okresie późniejszym obrońców Lwowa, a także wszystkich Kresowian, która będzie odprawiona w dniu 22 listopada 2017 r. o godz. 17.00 w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha  w Opolu /na Górce/. Po Mszy św. odbędzie się koncert piosenek kresowych w wykonaniu opolskiego chóru.

Cmentarz Obrońców Lwowa

IMG_0377  IMG_6947IMG_6944  IMG_6950IMG_0262  IMG_6959

 

ORLĄTKO

Artur Oppman,   listopad 1918

O mamo, otrzyj oczy
Z uśmiechem do mnie mów,
Ta krew, co z piersi broczy —
Ta krew — to za nasz Lwów!…
Ja biłem się tak samo
Jak starsi — mamo, chwal!…
Tylko mi Ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal!…

Z prawdziwym karabinem
U pierwszych stałem czat…
O, nie płacz nad twym synem,
Co za Ojczyznę padł!…
Z krwawą na kurtce plamą
Odchodzę dumny w dal…
Tylko mi Ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal…

Mamo, czy jesteś ze mną?
Nie słyszę Twoich słów —
W oczach mi trochę ciemno…
Obroniliśmy Lwów!
Zostaniesz biedna sama…
Baczność! Za Lwów! Cel! Pal!
Tylko mi Ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal!…

———————————————————————————————————————————–

Opolskie Dni Kresowe

23.06.2017 r  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

W ogrodach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, przy ulicy Piastowskiej, 23 czerwca 2017 r.  zainaugurowano VIII Dni Kresowe.

Jak mówił dyrektor WBP, Tadeusz Chrobak, udział w spotkaniu biorą kresowiacy oraz potomkowie tych, którzy w 1945 roku przyjechali na nasze tereny często w dramatycznych okolicznościach.

Obecni na Dniach marszałkowie województwa Andrzej BułaiStanisław Rakoczy podkreślali, że są potomkami rodzin, które swe korzenia mają właśnie tam, na Wschodzie. – Zawsze tłumaczę moim krajowym i zagranicznym rozmówcom, że dobre sąsiedztwo na Opolszczyźnie rozpoczęło się 1945 roku, gdy swoimi sąsiadami stali się Ślązacy, repatrianci ze Wschodu oraz mieszkańcy Polski Centralnej. Dzięki umiejętności współżycia i dobrym charakterom potrafili się dogadać i rozwiązać drogą pokojową konflikty. To dzięki nim budujemy dzisiaj nową tradycję corocznych spotkań środowisk kresowych – powiedział marszałek Andrzej Buła.

Odznaczył on odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa OpolskiegoJózefa Lewczaka, który od lat siedemdziesiątych XX-wieku związany jest z patriotycznym środowiskiem kresowym, jest wiceprezesem Związku Artystów Plastyków – Polska Szuka Użytkowa, autorem wielu projektów sztandarów i tablic pamiątkowych.

Doradca marszałka, Janusz Ireneusz Wójcik, wręczył marszałkowi Andrzejowi Bule podziękowania – za wsparcie – dolnośląskiej akcji „Mogiły pradziada ocal od zapomnienia”. Jej wolontariusze jeżdżą co roku na kresy, by porządkować tamtejsze zaniedbane groby i cmentarze. W tym roku planowany jest wyjazd 1200 osób do 127 miejsc pochówku. Udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowały m.in. trzy szkoły z województwa opolskiego.

Deszczowa aura nie przeszkodziła uczestnikom w rozmowach i snuciu wspomnień. Spotkaniu towarzyszył zespół muzyczny „Bożenki” z Mąkoszyc.

IMG_0118-Medium IMG_0136-Medium

IMG_0205-Medium  IMG_0225-Medium

——————————————————————————————————————————————-

OPOLE    –   26.05.2017

Podsumowanie VII edycji Konkursu Kresowego i spotkanie pod „Tablicą 60″

Majowe spotkanie członków opolskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich połączone było jak co roku z podsumowaniem Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich II RP, organizowanego wspólnie z Opolskim Kuratorium Oświaty, w tym roku już po raz siódmy. Na tegoroczne spotkanie, które odbyło się w sali Karola Musioła w Opolskim Ratuszu,  zaprosiliśmy Pana Tomasza Kubę Kozłowskiego z warszawskiego „Domu Spotkań z Historią”, aby przybliżył nam, a zwłaszcza młodym  laureatom konkursu,  temat wysiedlenia Polaków z Kresów w 1945 roku i przyjazd na tereny przyłączone do Polski po II Wojnie Światowej.  Od czasu ufundowania przez Kresowian  i odsłonięcia w maju 2005 r. tablicy pamiątkowej w 60. rocznicę przyjazdu Kresowian na Opolszczycznę, spotykamy się pod tą tablicą umieszczoną na ścianie opolskiego Ratusza, aby wspólnie powspominać tamte trudne chwile i złożyć wiązanki kwiatów.   Tak było i tym razem, naprzód wręczono nagrody laureatom konkursu, a potem wszyscy razem udaliśmy się pod tablicę, gdzie po krótkich wystąpieniach naszej Pani Prezes Ireny Kality, Pana Marcina Ociepy – Przewodniczącego Rady Miasta Opola oraz Kresowian złożyliśmy kwiaty pod tablicą. Uroczystość uświetnił nam chór Bagatela z Domu Pobytu Dziennego Maria-Magda pod dyrekcją Pani Ingi Bożyk, śpiewając nasze ukochane piosenki kresowe.

DSC02070 DSC02074

DSC02106 DSC02123

DSC02128 DSC02135

DSC02148 DSC02133

Więcej zdjęć znajduje się w galerii,

————————————————————————————————————————————————