Zmiana terminu spotkania członków TMLiKPW

Uprzejmie informuję, iż z powodu remontu sali przy ul. Osmańczyka w Opolu, w której odbywają się nasze spotkania, został zmieniony termin spotkania grudniowego. Spotkanie planowane na 13 grudnia odbędzie się w dniu 12 grudnia 2017 r. /wtorek/, o godz. 17.00 w sali narad Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul.Piastowskiej 18-20 /tj. sala w Pałacyku, wejście z lewej strony/.  Spotkanie będzie połączone z promocją książki Pani Teresy Zielińskiej, pt. „Historie życiem pisane”, którą również na spotkaniu  będzie można  kupić:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna

zaprasza na spotkanie

z Teresą Zielińską
 
i promocję książki
„Historie życiem pisane”

12 grudnia,      godz. 17.00

plakat-d

Urodziłam się w 1950 roku na Dolnym Śląsku, w rodzinie, która przybyła tam z Kresów. Wysiedlono ich z okolic Tarnopola w lutym 1940 roku i przez 6 lat przebywali na zesłaniu, w republice Komi ASSR. Do Opola przybyłam z rodzicami w 1960 roku. Tu ukończyłam szkołę podstawową i liceum. Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od 1973 roku, przez 43 lata pracy zawodowej, byłam związana z Opolem, w tym – przez 33 lata – z Radiem Opole. Zajmowałam się tam szeroko pojętą kulturą, sprawami społecznymi, prowadziłam audycje o mieszkańcach Opolszczyzny i wybitnych Polakach, przygotowywałam reportaże, pracowałam w redakcji informacji. Służyłam swoją wiedzą i umiejętnościami miastu i regionowi. Także – przez 7 lat – jako rzecznik prasowy Politechniki Opolskiej. W minionych latach pisałam wiele artykułów do prasy codziennej i periodyków, wydałam kilka książek, m.in. „Z Kresów do Opola” oraz „Nauka i biznes”. Od roku już nie pracuję zawodowo, ale poświęcam cały czas pisaniu. Książka, którą w tym roku wydałam w Wydawnictwie św. Krzyża w Opolu to „Historie życiem pisane”.

„Historie życiem pisane” są moim autorskim rozliczeniem się z przeszłością. Książka jest moim hołdem złożonym ludziom, których miałam szczęście poznać – niby zwyczajnych, a w gruncie rzeczy wyjątkowych – a którzy swoją postawą zasługują na nasz szacunek i pamięć. 10 opowieści-reportaży w niej zawartych stanowi również okazję do refleksji nad najistotniejszymi zdarzeniami XX wieku: obie wojny światowe, obozy koncentracyjne i jenieckie, zesłania na Syberię i wygnania z Kresów, Powstanie Warszawskie, życie na emigracji z dala od ojczyzny oraz historia „Solidarności”. Wszyscy bohaterowie – wprost lub pośrednio – byli/są związani z Opolem i regionem, a opisane zdarzenia w wielopokoleniowych rodzinach są autentyczne.