Zgodnie z programem członkowie oddziału TMLiKPW w Opolu w dniu 16 maja br. odbyła się wycieczka do Brzegu, aby zwiedzić Zamek Piastów Śląskich, a potem wystawę stałą poświęconą Kresom. Do Brzegu przyjechaliśmy ok. godz. 11- tej gdzie już przed wejściem czekał na nas przewodnik, który oprowadzanie naszej wycieczki rozpoczął od części zewnętrznej Zamku. Pan przewodnik zrobił na nas duże wrażenie, zaskoczył nas ogromną wiedzą, a szczególnie formą jej przekazywania. Opowiadał z ogromną pasją i zaangażowaniem o Piastach i wartości historycznej tego Muzeum ze względu na fakt, że to Piastowie Brzescy byli najdłużej żyjącymi potomkami rodu Piastów Śląskich. Po zwiedzeniu zamku pan przewodnik zaprowadził nas do oddzielnej sali w której znajduje się stała wystawa związana z kresami pt. „Kresy. Ocalone wspomnienia” . To namiastka powstającego muzeum już od 2019 roku podkreśla obecność Polaków z Kresów na tym terenie. Na wystawie są tory przypominające wysiedlenia, jest salonik miejski, zdjęcia, obrazy i wiele różnych dokumentów oraz pamiątek ocalonych i przekazanych przez mieszkańców.
Po zwiedzeniu Zamku spotkaliśmy się z panem dr. Andrzejem Peszko i pozostałymi pracownikami, którzy zajmują się organizowaniem powstającego działu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Pan Peszko opowiedział nam ogólnie o pracach związanych z tworzeniem długo wyczekiwanego przez nas Muzeum Kresowego. Widzieliśmy budynek przeznaczony na muzeum, jest to dawny budynek Gimnazjum Illustre, wybudowany i oddany do użytku w sierpniu 1569 roku. Adaptacja budynku jest utrudniona, gdyż wszystko musi być uzgodnione z konserwatorem zabytków. Trwają już różnego rodzaju prace i badania zarówno budynku jak też przyległego do budynku terenu, potrzebne na to duże pieniądze, ale powoli doczekamy się jego otwarcia. Od dłuższego czasu są zbierane w Muzeum pamiątki związane z Kresami, a ostatnio rozpoczęto również zbiórkę w terenie, aby dotrzeć do wszystkich i ocalić jak najwięcej materiałów. Ważne są też opowieści związane z Kresami, a zwłaszcza przekazywane przez dawnych mieszkańców, wysiedlonych z Kresów po 1945 roku. My również postaramy się w miarę naszych możliwości włączyć do tej zbiórki, do nagłośnienia tej informacji również wśród naszych mieszkańców.
Po zakończeniu spotkania na Zamku przeszliśmy spacerem przez centrum miasta, podziwiając piękny, zabytkowy Ratusz oraz otaczające rynek kamieniczki. Odwiedziliśmy też zabytkowy kościół św. Mikołaja, w którym znajduje się od 25 lat piękny witraż przedstawiający Matę Boską Łaskawą z Katedry Lwowskiej. Witraż został ufundowany przez brzeski oddział TMLiKPW. Na smaczny obiad pojechaliśmy do Zajazdu Rybiorz, gdzie w rodzinnej, kresowej atmosferze spędziliśmy miło czas, a wycieczkę zakończył deser, czyli kawa, herbata i ciasteczko. W wycieczce uczestniczyło 14 członków oddziału, oraz pan kierowca busa, który też wywodzi się z rodziny kresowej z Sambora.
=============================================================================