Teatr w Gliwicach zaprasza 13.XI.2018 r.

Otrzymaliśmy prośbę dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach – zaproszenie na spektakl Teatru Ludowego ze Lwowa:

  „Z domu niewoli” wyk. Elżbieta Lewak

                                            13.11.2018 (wtorek), godzina 17.00

Szanowni Państwo,
będę bardzo zobowiązany za rozpowszechnienie informacji o spektaklu teatralnym powstałym na podstawie tekstów Beaty Obertyńskiej. Państwa zaangażowanie w promocję tego spektaklu pomoże doprowadzić do jego wystawienia w naszym mieście, a w przyszłości kolejnych propozycji repertuarowych Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, który wraz z naszymi widzami zamierzamy sukcesywnie wspierać.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za życzliwość i wszelką pomoc, którą najbardziej docenią ci, którzy wbrew wszelkim trudnościom kultywują język, tradycje i kulturę polską na Kresach Rzeczpospolitej.
Grzegorz Krawczyk
Dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach

 

Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na spektakl   Z domu niewoli w wykonaniu Elżbiety Lewak z Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

Spektakl  „Z domu niewoli”  to sceniczna adaptacja relacji więziennej i łagrowej tułaczki  Beaty Obertyńskiej, poetki i powieściopisarki, po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej, od Kijowa przez Charków, Odessę, Starobielsk aż do łagru w Loch-Workucie.  Obertyńska spisała swe wspomnienia od aresztowania w 1940 roku przez NKWD we Lwowie aż po założenie munduru armii gen. Andersa. Beata Obertyńska jako pierwsza po wojnie napisała o tym, co działo się z Polakami w czasie zawieruchy wojennej w ZSRR.

Prozę na scenę zaadaptował reżyser i dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie – Zbigniew Chrzanowski. W monodramie obsadził młodą  aktorkę Elżbietę Lewak. Artystka pochodzi w polskiej rodziny nadal mieszkającej we Lwowie. Ona sama skończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Swe pierwsze sceniczne kroki stawiała na deskach Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. Tam tez powstał spektakl.

Scena Kameralna Teatru Miejskiego w Gliwicach ul. Nowy Świat 55/57.. Liczba miejsc ograniczona.  Bilety w cenie 15 zł. do nabycia w kasach teatru, ul Nowy Świat 55/57